Lojistik

Gümrükte İzlenecek Yöntem Ve Uygulamalar

Temel kural olarak kongreler sırasında gelen ve tekrar Kıbrıs’tan Türkiye’ye geri dönecek olan malzemeler için gümrük vergisi ödenmez. Açılacak stantlar ve promosyon malzemeleri için de gümrük vergisi ödenmemektedir. Aynı tır ile farklı şirketlerin ya da sponsorların malzemeleri getirilebilmektedir. Bu hususta uyulması gereken tek kural bir tır için gerekli evrakların tamamı sadece bir şirket tarafından hazırlanmalıdır. Uygulamada izlenen yöntem, bu belgeler Türkiye’deki bir lojistik şirket adına hazırlanıp KKTC’deki TRAVELPLAN şirketine gönderilmektedir.

Gümrük Nakliye İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

1-Ticaret Odası’ndan alınacak Ticaret Sicil Kaydı veya Faaliyet Belgesi (1 suret asıl)

2-Şirket müdürünün yetkili kılındığı en son Ticaret Sicil Gazetesi (1 suret asıl / noter tasdikli)

3-İmza sirküleri ve kuruluş gazetesi ( 1 suret noter tasdikli)

4-Vekâletname (fakslanacak örnekle aynı) (1 suret asıl)

5-Bağlı olunan vergi dairesinden alınacak “Vergi Mükellefiyet Belgesi” (1 suret asıl/noter tasdikli)

6-Beyanname açılabilmesi için kıymetlendirilmiş ve bedelsiz fatura

7- Gönderilen malzemelerin tam listesi ve her birinin bedeli (gümrük ve sigorta beyanı için)

Malzemelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Ulaşımı

Gemi ile taşınacak olan malzemeler tırlarla Mersin Taşucu Limanı’na gelir ve gemilerle Girne’ye ulaşır. Gelen malzeme tırları Girne Limanı’nda kesinlikle açılmaz ve doğrudan kongre merkezine getirilir ve buraya davet edilen gümrük memurları tarafından stant alanına malzeme girişi sırasında sayımı yapılır. Firmaların yerine getirmeleri gereken tek sorumluluk, malzemelerini kendilerine daha önceden bildirilecek tarih içinde lojistik şirketine çeki listesi ile birlikte teslim etmeleridir. Firmaların gümrükle ilgili yasa ve uygulamaları bilmelerine gerek yoktur.

Promosyon Amaçlı Dağıtılacak Malzemeler Ve İzlenecek Gümrük Prosedürü

1- Tırlarla taşınacak bütün malzemelerin üzerine çeki listesinde belirtilen numaralar yapıştırılmalıdır.

2- Malzemeler koli içerisinde ise tek tek içinde bulunan malzemenin detayı koli üzerine yapıştırılmalıdır.

3- Tüm malzemelerin sayılarının, varsa marka ve seri numaralarının, kilolarının ve tutarlarının yazılması gerekir.

4- Promosyon amaçlı dağıtılacak malzemeler varsa çeki listesinin altında ayrıyeten belirtilmelidir.

5- Promosyon amaçlı olarak dağıtılacak malzemeler ve geriye dönmeyecek malzemeler için beyan edilen tutarın %26’sı kadar gümrük harcı ödenmektedir.
AMBLEMLİ LOGOLU PROMOSYON MALZEMELERİNDEN GÜMRÜK HARCI ALINMAZ.

6- Tırın içindeki malzemeler numara numara, marka marka ve seri numaraları olarak çeki listesinde numara numara beyan edilen malzemelerle aynı şekilde olmak, birbirini tutmak zorundadır. Gelen tır, çeki listesine göre gümrük memurları tarafından muayene edilir.

7- Organizasyon sona erdiğinde malzemeler yine aynı şekilde gümrük memurları tarafından muayene edilerek tıra yüklenir.

8- Firmanızın antetli kağıdına hazırlan çeki listesi, firmanız adına imza yetkisine sahip bir kişi tarafından imzalanıp mühürlenmelidir.

9- Gümrük mevzuatında öngörülmüş olan tüm belgeler hazırlanıp kontrol edildikten sonra bir nüshası TRAVELPLAN’a fakslanmalı, orijinal nüshaları dosya şeklinde hazırlanarak lojistik firmasına verilmelidir.

10-İstanbul’dan çıkan bir tırın adaya tahmini ulaşma süresi 3 gündür.

11-Gümrük memurlarının ayarlanabilmesi için tırın yükleme tarihinin önceden TRAVELPLAN’a bildirilmesi şarttır. Özellikle hafta sonunda yapılacak olan yüklemelerde en geç Cuma gününden Gümrük Müdürlüğü’ne gümrük memurlarının ayarlanması için bilgi verilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

Misyonumuz
  Çalışanlarının, tedarikçi firmalarının ve müşterilerinin memnuniyetini sağlamış, gelişen teknoloji ve yenilikleri bünyesine alan kaliteli ve verimli bir firma olmak. 
 
E- Katalog
Önsöz
  Incoming ve Incentive sektöründe profesyonel, dinamik, kaliteli ve akılcı hizmetin adresi... 

A'dan Z'ye ihtiyacınız olan tüm hizmetler için tam kapsamlı ve sizi düşünen bir iş parteneri arıyorsanız, en doğru yerdesiniz. 
İş Tanımı
  Kuzey Kıbrıs'ta toplantı, kongre, seminer ve fuar organizasyonlarınızda profesyonel ekibimiz ile tüm ihtiyaç olduğunuz anlarda size ve katılımcılarınıza destek olmak yanında ulaşım, konaklama ve diğer tüm hizmetlerimiz ile etkinliğinizi sorunsuz gerçekleştirmek.
© 2014 Copyright Travelplan - All Rights Reserved